Automaty do wymiany walut

Automaty do wymiany walut

Autor: dr Anna Madej-Mazur

Rynek walutowy z roku na rok zaskakuje nas nowymi narzędziami/urządzeniami, umożliwiającymi wymianę waluty po atrakcyjnym kursie. Należy zwrócić uwagę, iż przemiana rynku walutowego idzie w coraz to lepszym kierunku. Innowacja począwszy od wprowadzenia internetowych platform służących do wymiany walut, zwana dalej kantorem internetowym po najnowocześniejsze rozwiązania, a mianowicie automaty do wymiany walut z pewnością cieszy wszystkich zainteresowanych. Czyżby automaty walutowe zawojowały obecny  rynek walut? Wiele wskazuje na to, że tak…

Automaty do wymiany walut to urządzenia przypominające swoim kształtem, gabarytem zwykły bankomat. Zasadniczą ich funkcją jest umożliwienie bezpośredniej wymiany waluty, bez kontaktu z kasjerem, czy chociażby konieczności  udania się do kantoru stacjonarnego. W zależności od zakresu funkcjonalności, maszyna umożliwia dokonanie wymiany od jednej do kilkunastu walut. Z uwagi na to, iż jest to nowość na rynku walutowym, wiele osób zainteresowanych wymianą waluty, czy to przedsiębiorców, jak i konsumentów zadaje sobie pytanie, czy taka wymiana jest bezpieczna, czy aby maszyna nie pobierze banknotów i zatrzyma w środku. Podobne obawy pojawiały się w roku 2010, kiedy to wprowadzono możliwość wymiany waluty przez Internet. Wówczas obawiano się czy przelewając nasze środki, otrzymamy kwotę wymienioną w pożądanej walucie. Odpowiedź jest prosta. Zarówno wymiana waluty poprzez platformę internetową, jak i automat do wymiany walut jest co do zasady bezpieczna.

W obecnym czasie najwięcej osób spłacających kredyty w walucie obcej korzysta z internetowych kantorów, z uwagi na dobry kurs, a tym samym oszczędza przy samej spłacie swoich zobowiązań. Według  najnowszych badań roczne obroty największych kantorów internetowych z roku na rok rosną. Currency One SA, lider rynku kantorów internetowych w Polsce, szacuje, iż obroty w branży w zeszłym roku wyniosły ok 25 mld zł. W tym roku liczba ta może zwiększyć się o ok. 30 proc. Mając na uwadze powyższe, jest to dowód na to, iż nowinka techniczna wprowadzona kilka lat temu doskonale przyjęła się i zyskała rzesze Klientów, umożliwiająca pozyskanie tak ogromnych zysków.

Wszystko na to wskazuje, iż automaty do wymiany walut będące swego rodzaju nowością zgromadzą wielu zwolenników. Zaletą automatów do wymiany walut jest to, iż utrzymanie takiej maszyny nie wymaga nadmiernych kosztów. Dokonując zamiany kantoru stacjonarnego na tego typu urządzenie odchodzą kantorowcom koszty w zakresie wynajęcia lokalu oraz przystosowanie go do wymagań  zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów, koszt zatrudnienia pracowników, zapewnienie monitoringu, koszt obsługi całej formalizacji księgowej związanej z prowadzeniem takiego biznesu.

Automat do wymiany walut wymaga jedynie kilka metrów na posadowienie go wewnątrz budynku, na zewnątrz, bądź wmontowanie w ścianę. Maszyna sama pobiera oraz wydaje walutę. Jest ona wyposażona w specjalne oprogramowanie informujące Właściciela kiedy i jaka waluta się kończy, bądź ile i jakiej waluty znajduje się wewnątrz urządzenia. Jest ona wyposażona w najwyższej klasy czujniki wstrząsu, przeciwwybuchowe i inne uniemożliwiające skuteczne zniszczenie maszyny, jej kradzież, czy chociażby ataki wandalizmu. Maszyna jest przyjazna zarówno dla tubylców jak i obcokrajowców, bowiem obsługiwana jest w języku polskim oraz angielskim. System nagłośnienia krok po kroku kieruje co należy zrobić, by skutecznie wymienić walutę.

Osoby, które trudnią się branżą kantorową świetnie zdają sobie z tego sprawę, iż taką maszynę można postawić w każdym miejscu, nie tylko przy przejściach granicznych, czy na lotniskach ale na deptakach, w centrach handlowych, gdzie bez większego wysiłku mogą zarobić znaczne środki finansowe przez 24h na dobę. Maszyna nie ma odpoczynku, jest aktywna non stop. Na chwilę obecną możemy skorzystać z nielicznej ilości takich urządzeń głownie w Krakowie, gdzie jedna z wiodących firm kantorowych oferuje taką możliwość  zainteresowanym przedsiębiorcom, chcącym wejść w ten biznes poprzez przystąpienie do sieci franczyzowej. Przystąpienie do sieci franczyzy wymaga  dokładnego przemyślenia idei biznesu i zadecydowania, czy będzie się to opłacało. Są tacy, którzy podjęli decyzję, iż będą działać w tej branży, pozyskają urządzenia na zasadzie franczyzy, zaś inni chcą być niezależni   i szukają innych rozwiązań.

W Polsce obecnie nie ma zbyt dużo firm umożliwiających zakup, czy chociażby dzierżawę takiego urządzenia aby przedsiębiorcy mogli sprawdzić i przekonać się czy nowy pomysł  na posiadanie tego typu urządzenia będzie dla nich strzałem w dziesiątkę. Po przeprowadzeniu badań rynku istnieje jedna warszawska firma z branży nieruchomości oraz wypożyczalni luksusowych samochodów, która oferuje swoim Klientom zakup takiego urządzenia, a także możliwość jego dzierżawy. Firma ta również we własnym zakresie chce spróbować, czy tego rodzaju biznes będzie jej przynosił dochody, poprzez obstawienie najciekawszych punktów warszawskich tego rodzaju urządzeniami, jednakże na chwilę obecną nie zdradza większych szczegółów.

Zakup takiej maszyny to niemały koszt, gdyż jest to cena rzędu, w najprostszej wersji ok. 100.000 złotych polskich plus załadowanie maszyny gotówką. Prowadzone były  kalkulacje w zakresie ile takie urządzenia powinno zawierać w sobie gotówki, umożliwiając maszynie  swobodną wymianę, a jej Właścicielowi dobry zarobek. Kwota załadunku zależy od miejsca posadowienia urządzenia. Wiadomo, iż maszyna stojąc na deptakach dużych miast, gdzie znaczna ilość społeczeństwa, czy nawet przedsiębiorców odwiedza takie miejsca, bądź lotniska, czy miejsca przygraniczne będzie większa, aniżeli maszyna w mniejszym mieście posadowiona w małym sklepiku. Zaletą tego urządzenia jest to, iż Właściciel może sam ustawiać sobie kurs po których chce sprzedać walutę z możliwością go odświeżania co 5 min. Inny kurs może być w ciągu dnia, a inny w ciągu nocy, kiedy to kantory stacjonarne  są już zamknięte. Inny zarobek będzie miała maszyna w okresie świątecznym i wakacyjnym, aniżeli w miesiącach o mniejszym zapotrzebowaniu na wymianę waluty.

Z wywiadu z kantorowcami kantorów stacjonarnych wynika, iż są oni bardzo ciekawi nowej technologii, jednakże obawiają się czy pomysł się uda. Wielu z nich chętnie zobaczyłoby maszynę i sprawdziło na czyjejś skórze, czy to się opłaca. Niestety rynek jest taki, iż kto szybszy i odważniejszy ten wygrywa.

Po rozmowie z dystrybutorem warszawskim w zakresie sprzedaży jak i dzierżawy urządzeń dowiedzieliśmy się, iż znaczna ilość takich maszyn zawładnie największe polskie miasta już do końca tego roku. Zainteresowanie podobno jest ogromne, a dużą mobilizację i odwagę dają również banki typu PKO BP, które są już w posiadaniu bankomatów z możliwością wymiany waluty. Wymiana waluty w ich urządzeniach polega na tym, iż wypłaty w walucie obcej realizowane są wyłącznie z poboru środków na koncie, przy użyciu karty, co może być utrudnieniem w przypadku zainteresowanych wymianą bezpośrednią gotówki, tj. włożenie złotówek i wymianę na euro. Sieć Euronet wprowadziła również w swoich bankomatach możliwość wymiany waluty, jednakże tutaj należy doliczyć koszty prowizyjne jak i pośrednictwa w płatnościach.

Pojawiają się również pytania w zakresie regulacji prawnej działania takiego urządzenia. Czy automat do wymiany walut podciągnięty jest pod działalność kantorów stacjonarnych, a tym samym czy wymaga wpisu do działalności kantorowej? Nie ma jeszcze wypracowanych uregulowań w tym  zakresie. W tych sprawach najlepiej skierować zapytanie do Ministerstwa Finansów, tj. Departamentu współpracy międzynarodowej, gdzie w każdym przypadku zostają wydawane indywidualne interpretacje. Sugerując się ustawą o prawie dewizowym stricte art. 17f o brzmieniu:” w zakresie nieuregulowanym w działalności kantorowej stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej, możemy pokusić się o twierdzenie, iż działalność ta będzie wykonywana na zasadzie swobody działalności gospodarczej.

Czasy mamy takie, iż każdy kto chce wymienić walutę szuka możliwości  wymiany waluty po najkorzystniejszym kursie, w sposób łatwy i szybki, bez zbędnych kolejek .

Czas pokaże, czy automaty do wymiany walut zawładną rynkiem polskim, wszystko wskazuje na to, że tak. Czemu miałoby być inaczej skoro na zachodzie jest to jedna z najbardziej popularnych metod wymiany waluty.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!