Kto może dostać becikowe w 2021 roku?

Kto może dostać becikowe w 2021 roku?

Urodziło Ci się dziecko, słyszysz od rodziny, że teraz powinieneś zawnioskować o becikowe, a po analizie przepisów kto może dostać becikowe w 2021 roku okazuje się, że go nie dostaniesz.

Kto może dostać becikowe w 2021 roku ? Jakie warunki musisz spełnić aby Ci je przyznali?

Becikowe otrzymasz, jeżeli:

  • Dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1 922 zł netto,
  • Matka dziecka, od co najmniej 10 tygodnia ciąży do porodu, była pod opieką medyczną. (Będziesz potrzebował zaświadczenia np. od położnej albo lekarza)
  • Nie dotyczy to opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, a także osób, które przysposobiły dziecko.

Czas złożenia wniosku.

Wniosek taki składamy najpóźniej 12 miesięcy od urodzenia dziecka. W praktyce oznacza to tyle, że, jeśli dziecko urodzi się 1 sierpnia 2021 roku, to wniosek złóż najpóźniej 1 sierpnia 2022 roku.

Gdzie złożyć wniosek?

Każda gmina ustala instytucję, do której możesz złożyć dokumenty (na przykład urząd miasta lub gminy, ośrodek pomocy społecznej). Dowiedz się w twojej gminie lub mieście, gdzie możesz złożyć dokumenty.

Co musisz przygotować?

  • wniosek o becikowe,
  • dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty albo paszport. Jeśli jesteś cudzoziemcem — koniecznie weź odpowiednią kartę pobytu,
  • zaświadczenie lekarskie albo od położnej, które potwierdza, że matka dziecka była podczas ciąży pod opieką lekarską i opieka zaczęła się nie później niż od 10 tygodnia ciąży
  • samodzielnie napisane oświadczenie, że wcześniej na to samo dziecko nie pobrano już becikowego,
  • oświadczenia albo zaświadczenia o dochodach osób z rodziny. Lista dokumentów, które potwierdzą dochód twojej rodziny, zależy od waszej sytuacji, dlatego najlepiej skontaktuj się wcześniej ze swoim urzędem i dowiedz się, jakie dokumenty musisz dostarczyć.

Czy za taki wniosek coś płacisz?

Nie, ta usługa jest bezpłatna, a becikowe wynosi 1000 zł- niezmiennie od lat, tylko zmianie uległa inflacja, tak więc jego wartość jest de facto mniejsza.

Kiedy i jak dostaniesz becikowe

Jak już zapoznasz się z przepisami kto może dostać becikowe w 2021 roku ? i okaże się, że jesteś w tej grupie uprzywilejowanych do miesiąca czasu otrzymasz środki.